10 Oktober
2016

How to become a captain with internation. papers

As you can not drive a car without a drive license, you also need a "drive license" to control the ship at sea. If you have a family and children with you, the greater responsibility is on your shoulders and therefore do not underestimate the captain's course and the appropriate examinations. We'll advise you how to follow

Leňošenie na palube s kompletným servisom má isto niečo do seba, ale riadiť si jachtu sám je pocit, ktorému každý podľahne. Urobiť si kurz a skúšky veliteľa námorného rekreačného plavidla nie je nesplniteľná méta. Áno, budú vás volať kapitán! Hoci rýchlokurz riadenia lode môžete absolvovať de facto v „každej chorvátskej zátoke“, na jeho konci dostanete len chorvátsky certifikát, ktorý mimo Jadranu vzbudí akurát pobavenie miestnych námorníkov, resp. vám ku konci plavby môže spôsobiť vážne vrásky na čele pokiaľ sa niečo udeje a dozviete sa, že poistka sa nevzťahuje na váš Chorvátsky certifikát a šťastným majiteľom kúpite pekne novú jachtu z vlastného vrecka. Rozhodne odporúčame seriózny kurz s medzinárodným certifikátom, ktorý vás oprávňuje riadiť loď kdekoľvek na svete a predovšetkým vás naozaj profesionálne pripraví na zvládnutie aj náročných situácií na mori.

 

Najprv rádiotelefonista
Podmienkou pre vydanie preukazu veliteľa rekreačného plavidla je najprv absolvovanie kurzu rádiotelefonistu. Na ňom sa naučíte rádiokomunikačné medzinárodné predpisy, zvládnuť rádiokomunikačnú prevádzku a obsluhovať potrebnú elektroniku a rádiotechniku.

 

Potom kapitán
Kurz veliteľa námorného rekreačného plavidla spočíva v týždennej teoretickej príprave, kde, získate znalosti potrebné na riadenie lode na otvorenom mori, z ktorých sa na záver skladá skúška – navigácia, plavebná náuka, námorné právo, meteorológia, zdravotná príprava a anglický jazyk. Nasleduje praktická príprava na mori – preplávať musíte minimálne 200 námorných míľ (Nm), alebo 100 hodín. Po zložení praktickej skúšky získava absolvent certifikát a oprávnenie veliť malému rekreačnému plavidlu.

 

C, B, A To sú tri stupne kapitánskeho oprávnenia.
Stupeň C: veliteľ pobrežnej plavby s oprávnením viesť plavidlo do vzdialenosti max 12 Nm od pobrežia.
Stupeň B: veliteľ morskej plavby s oprávnením viesť plavidlo do vzdialenosti 200 Nm od pobrežia. Musí mať prax na mori minimálne 2000 Nm, z toho 1000 Nm ako veliteľ a absolvovať skúšky pre stupeň B.
Stupeň A: veliteľ oceánskej plavby s oprávnením viesť plavidlo neobmedzene. Musí mať prax na mori minimálne 5000 Nm z toho 3500 Nm ako veliteľ a absolvovať skúšky pre stupeň A.
Pri každom stupni sa učí a skúša iná, postupne ťažšia teória.

 

Škoľte sa doma
Kvalitné kurzy so skúsenými školiteľmi, silnou teoretickou prípravou a praktickou prípravou na mori v Chorvátsku môžete absolvovať s renomovanými slovenskými jachtárskymi školami. Skúšky sa vykonávajú pred povereným inštruktorom Ministerstva dopravy SR.

 

Náš tip: Yacht Club R.C.A. zabezpečuje školenia po celom Slovensku podľa potrieb klienta. Ponúkajú all inclusive služby, zabezpečujú špičkových odborníkov na každú tématiku. www.rca.sk
Náš tip: MAXO s.r.o. zabezpečuje školenia v Bratislave podľa potrieb klienta. Ponúkajú all inclusive služby, zabezpečujú špičkových odborníkov na každú tématiku. www.maxo.sk